Za posledních 20 let mám ověřeno, že lídr by měl zvládat 3 věci.

1. Vysvětlovat

A nemyslím jen stále mluvit o tom „kam jdeme a proč“. I když ani to většina manažerů nedělá. A když už, pak při komunikaci změn zapomínají na jednu důležitou věc. Co z toho budou lidé mít. Místo toho omílají ty fráze: chceme změnu, změna je stálá a nevyhnutelná, spolu to dokážeme… blablabla.

Většina lidí nemá ráda změny. Proto je musíte vždy vysvětlit. Nejen proč změnu děláte. Řekněte, co lidem přinese. Každý chce vědět, co pro něj bude změna znamenat. Lepší práci, více peněz, více času? Možná nic. I to byste měli říct, pokud má změna dopad jinde. A pokud nemá, znovu se zamyslete, jestli takovou změnu vůbec potřebujete.

2. Pátrat

Ne po chybách. U těch jsou velcí lídři velkorysí. Pátrejte po každém úspěchu „vašich“ lidí. A když jej objevíte, vžijte se do něj. Dejte jasně najevo, že jste si všimli. Každý den je plný malých vítězství, které manažeři přehlíží. Jsou pro ně samozřejmostí. Ale když když lidé uvidí, že vás jejich úspěch zajímá, stane se práce pro všechny mnohem větší zábavou.

Znáte tu frázi. Nejdřív práce, potom zábava. Blbost. Práce má být zábava. A jednou z hlavních rolí lídra je, aby tomu tak bylo.

3. Zametat

Postupem času si lidé ve firmách zavedou pravidla pro “lepší fungování”. Přitom si nevšimnou, že nabalováním procesů začínají sami sebe brzdit. Pak je důležitá třetí role lídra.

Nedávno jsem slyšel krásné přirovnání. Lídr je jako metař v curlingu. Měl by být vždy o krok před týmem. A vše, co by jej mohlo po cestě brzdit, okamžitě odklízet. Sedí dokonale.

Když budou lidé přesně vědět, co a proč po nich chcete, uvidí, že vám záleží na jejich úspěchu a ještě jim z cesty vyhážete vše, co by je mohlo brzdit, půjdou za vámi na kraj světa. Práce se stane zábavou a výsledky přijdou okamžitě.

Martin Fuks - osobní i on-line koučink

Martin Fuks

Osobně v Plzni, online kdekoli.

Skype call: martin.fuks
Appear.in: martin.fuks

IČ: 67891896
Mutěnická 1521/8, Plzeň, 323 00
Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 01. 10. 1998