Rok 2018 jsem strávil po delší době mimo korporát. Původně krátký návrat do Seznam.cz se nejen díky možnosti vést Mapy.cz protáhl na 5 let. Přesto jsem koncem r. 2017 Seznam opustil a naordinoval si roční prázdniny. Vydržel jsem 3 měsíce 🙂

Nejprve se ve mně probudila chuť znovu koučovat. Už jsem však nechtěl trávit spoustu času mimo domov, nebo s lidmi, kteří se nechtějí posouvat. Začal jsem proto pracovat s lidmi z Plzně a okolí, kteří mají silnou motivaci ve svém životě něco měnit. První příležitost jsem dostal v ANT studio a další zakázky se začaly rychle nabalovat. Zajímavé poptávky odjinud neodmítám,  většinu zvládám online. Baví mě poznávat nové lidi, obory i technologie. A pomáhat druhým „rozkvést“. Velmi obohacující.

Také jsem koupil zpět podíl v Protopanu. Značce, kterou jsem v r. 2012 založil a později prodal. Tehdy mě zajímal vývoj produktů, které budou řešit příčiny mého atopického ekzému. Když byla řada na světě, přestalo mě téma naplňovat. Neměl jsem ambici „zaplavit svět Protopanem“. Ekzém se však začal letos projevovat i u mé dcerky, a já dostal novou motivaci se o téma znovu zajímat pohledem dítěte. Díky odstupu a novým možnostem mě Protopan znovu chytl. Spoustu času teď věnuji inovaci složení a obalů stávající řady, kolegové mi pomohli rozjet vývoj nového šampónu, přátelé mi navrhli a vyrobili nový web. Velká radost. A tentokrát navíc chci, při zachování funkčnosti Protopanu, dosáhnout 100% biologickou odbouratelnost celé řady vč. obalů a rozšířit distribuci do celé Evropy.

Nejzásadnější „aha momenty“ r. 2018 však pro mě byly zcela mimo byznys. V březnu jsem se zúčastnil intenzivního výcviku tantrických masáží. Mluvím teď o tantře ve smyslu poznávání moudrosti lidského těla, ne erotických služeb, které se často nabízí pod stejným názvem. Původně jsem chtěl novými znalostmi obohatit partnerský život. Během výcviku jsem ale poznal, k jak hlubokým poznáním a změnám může vědomá práce s tělem vést. A v některých situacích musím říct, kam se hrabe koučink. Tantra jde ještě dál. Zážitky mě oslovily natolik, že jsem se začal masážím věnovat profesionálně. Koučink dál zůstává mou hlavní náplní, přesto 1x týdně oblékám sarong a kanceláře měním za masérnu. Báječný relax. Od září navíc procházím ročním výcvikem Johna Hawkena a nepřestávám žasnout, kam až možnosti lidského těla sahají. 40 let jsem o tom neměl ani páru.

Baví mě, jak spolu všechny 3, na první pohled zcela odlišné činnosti, úzce souvisí. Díky koučování posouvám Protopan a zároveň rychle vstřebávám tantrické učení. Při vývoji Protopanu se učím o lidském těle a vlivu stravy na jeho fungování, přitom dál prohlubuji byznysovou praxi, kterou oceňují klienti při koučování. A v tantře prožívám, co tělo dokáže, když dostane čas a příležitost se uzdravit. To ovlivňuje můj náhled na rozvoj Protopanu a zároveň jsem sám prošel výraznou transformací, která ovlivnila nejen mé koučování. V něm teď jdu mnohem víc „na dřeň“ a pokládám otázky, které jsem dříve nepokládal.

2018 byl skvostný rok. Když jsem opouštěl Seznam, trochu jsem pochyboval, že ještě někdy zažiju takové nadšení z práce, jako např. při vývoji Mapy.cz. Ale prožívám jej dál. A za to díky každému, kdo mi letos přišel do cesty.

Těším se na 2019. Ať se nám děje 🙂

Martin Fuks - osobní i on-line koučink

Martin Fuks

Osobně v Plzni, online kdekoli.

Skype call: martin.fuks
Appear.in: martin.fuks

IČ: 67891896
Mutěnická 1521/8, Plzeň, 323 00
Fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku od 01. 10. 1998