Koučink jsem poznal v r. 2007, kdy jsem dostal nabídku řídit v Seznam.cz celou obchodní síť a telesales. Do té doby jsem s vedením tolika lidí neměl žádnou zkušenost a požádal o kouče, který mě řízení obchodní sítě „naučí“. Měl jsem tehdy velké štěstí, že přímo v Seznamu byla skvělá koučka Renata, která mě rychle vyvedla z omylu, co skutečné koučování znamená.

Místo mentorování, které jsem původně očekával, mě svými dotazy nutila nad každým tématem tak dlouho přemýšlet, dokud jsem sám nenašel nejlepší řešení. Vlastně mi nikdy s ničím sama neporadila. Přesto jsem na konci každého setkání vždy přesně věděl co a proč mám jít udělat. A za to jsem jí dodnes vděčný.

Najmout si mentora by bylo mnohem pohodlnější. Stačí jen sedět, poslouchat druhého, jeho rady a zkušenosti, které má ověřené svou praxí nebo vyčtené z knih. Něco si z toho vezmete, možná zkusíte. Cizí zkušenost je však pořád jen cizí zkušenost. Z jiné doby, jiné situace, s jiným týmem. Navíc co příště? Až narazíte na další problém? Půjdete si znovu pro radu…

Znáte tu otázku – je lepší dát hladovému ryby, nebo ho naučít rybařit? Obojí pomůže. První varianta je rychlá a snadná. S druhou si však poradí i tehdy, až nebude poblíž nikdo, kdo mu nějakou rybu (radu) dá.

Koučink je hlavně ze začátku pro většinu klientů celkem dřina. Po hodině intenzivního koučování bývá člověk dost vyčerpaný. Ale vedle toho, že na schůzkách pozná, jak dosáhnout svých cílů, objeví to nejdůležitější. „Jak chytat ryby“. Kromě toho, že vyřeší své aktuální problémy, pozná způsob, jak zvládat i ty budoucí. Stane se „sám sobě koučem“.  A to mě na koučování baví ze všeho nejvíc.

Martin Fuks - osobní i on-line koučink

Martin Fuks

Osobně v Plzni, online kdekoli.

Skype call: martin.fuks
Appear.in: martin.fuks