Klasické vzdělávání (školení, trénink, mentoring) předává lidem tzv. „best practices“. Nic proti tomu. Často jde o nejrychlejší řešení, které dává smysl. Bohužel se až příliš často setkávám s tím, že lidé nedokáží takto získané znalosti přenést do praxe.

Trénink se většinou nezaměřuje na jednu podstatnou věc. Motivaci lidí se nové věci naučit. A jak je chtějí a budou v praxi používat. U tréninků jde převážně o mentorování, tedy většinou předávání konkrétních zkušeností mentora. Každý člověk se však nejlépe učí vlastní zkušeností. Tu cizí lidé často přechází, nebo informace rychle zapomínají a jejich výkon neroste.

Kouč pracuje v první řadě s motivací se rozvíjet a vlastními zkušenostmi, dovednostmi a znalostmi koučovaného. Dává mu cílenými dotazy prostor k přemýšlení, hledání vlastní cesty a učení z příběhů, které respektuje.

Kouč se také soustředí na další podstatnou věc – uvolnit v lidech vnitřní bariéry. Pomáhá klientům objevit jejich často nevědomé strachy a začít s nimi aktivně pracovat. Protože když chcete zrychlit, nestačí jen „šlápnout na plyn“. Vždy je fajn, když se nejdříve povolí ruční brzda 🙂

Martin Fuks - osobní i on-line koučink

Martin Fuks

Osobně v Plzni, online kdekoli.

Skype call: martin.fuks
Appear.in: martin.fuks